Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

REGULAMIN

Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach

 

 

Na podstawie art. 8  ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń  socjalnych tworzy się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zwany dalej Regulaminem.

§ 1

Użyte w niniejszym regulaminie określenia oznaczają:

  1. Regulamin – Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach,
  2. Pracodawca – Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach reprezentowany przez Dyrektora
  3. Przedstawiciel załogi – osoba wybrana przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach do uzgadniania postanowień Regulaminu
  4. Urząd - Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach,
  5. Fundusz – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach,
  6. Działalność socjalna – usługi świadczone przez pracodawcę na rzecz różnych form działalności socjalnej,
  7. Osoby uprawnione do korzystania z Funduszu -  osoby wykazane w § 11 Regulaminu,
  8. Coroczny odpis podstawowy – równowartość  dokonanych odpisów na rachunek bankowy Funduszu,
  9. Długotrwała choroba – choroba wymagająca długotrwałego przyjmowania leków (minimum przez  60 dni), nabycia specjalistycznych środków ochronnych, specjalnej diety, rehabilitacji lub ponoszenia znacznych kosztów leczenia potwierdzona stosownym zaświadczeniem lekarskim odpowiedniego specjalisty i dodatkowo udokumentowana rachunkami imiennymi,
  10. Dochód – dochód określony w § 12  ust. 9 Regulaminu,
  11. Komisja Socjalna – zespół powołany zarządzeniem Dyrektora PUP do opiniowania rozdysponowania środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz świadczeń przyznawanych w oparciu o Regulamin.

I. Postanowienia ogólne

§ 2

  1. Niniejszy Regulamin ustala zasady przyznawania  środków z Funduszu Socjalnego na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określonej w Regulaminie oraz warunki korzystania ze świadczeń przez osoby uprawnione.
  2. Podstawę gospodarowania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych zwanym dalej Funduszem stanowią przepisy ustawy, niniejszego regulaminu oraz Plan wydatków Funduszu Socjalnego stanowiący roczny plan podziału Funduszu.
  3. Środkami Funduszu administruje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach we współdziałaniu z Komisją Socjalną i przedstawicielem załogi.
  4. Środki Funduszu gromadzone są na odrębnym rachunku bankowym.
  5. Niewykorzystane w danym roku kalendarzowym środki Funduszu przechodzą na rok następny.

II Tworzenie i podział Funduszu.

§ 3

  1. Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.
  2. Wysokość odpisu podstawowego, o którym mowa powyżej, wynosi na jednego zatrudnionego 37,5 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowi kwotę wyższą.
  3. Wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych,  wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
  4. Wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.
  5. Pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, mogą zwiększyć Fundusz o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki.

§ 4

Środki Funduszu zwiększa się o:

  1. wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych korzystających z działalności,
  2. darowizny oraz zapisy osób fizycznych i prawnych,
  3. odsetki od środków Funduszu,
  4. wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe,
  5. wierzytelności likwidowanych zakładowych funduszy socjalnego i mieszkaniowego,
  6. przychody z tytułu sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nie przeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych,
  7. przychody z tytułu sprzedaży i likwidacji zakładowych  domów i lokali mieszkalnych w części nie przeznaczonej na utrzymanie pozostałych zakładowych zasobów mieszkaniowych,
  8. inne środki określone w odrębnych przepisach.

§ 5

Odpisy i zwiększenia, o których mowa w § 3-4, obciążają koszty działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach.

§ 6

Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym.

§ 7

Fundusz dzieli się na:

  1. fundusz na cele socjalne ( fundusz socjalny),
  2. fundusz na cele mieszkaniowe ( fundusz mieszkaniowy).

§ 8

  1. Regulamin Funduszu, jego wszelkie zmiany oraz roczny plan podziału Funduszu zatwierdza Dyrektor Powiatowego Urzędu  Pracy.
  2. Decyzje dotyczące sposobu podziału środków Funduszu oraz przyznawania świadczeń socjalnych osobom uprawnionym podejmuje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach po zaopiniowaniu przez Komisję socjalną i przedstawiciela załogi.

§ 9

  1. Treść Regulaminu jest ogólnie dostępna w referacie Organizacyjno-Administracyjnym pok. 201, a także jest opublikowana na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach.
  2. Regulamin powinien być okazywany na każde żądanie osoby zainteresowanej, uprawnionej do korzystania z Funduszu.

 

III. Przeznaczenie Funduszu.

§ 10

Środki Funduszu przeznacza się na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, w szczególności:

  1. dofinansowanie różnych form wypoczynku, w szczególności wypoczynku dzieci i młodzieży oraz dofinansowanie do urlopów pracowników, tzw. „wczasy pod gruszą”.
  2. dofinansowanie wypoczynku sobotnio-niedzielnego zorganizowanego przez Komisję Socjalną :
  • spotkania załogi przy ognisku,
  • kuligi zimowe,
  • wycieczki krajoznawcze
  1. udzielenie pomocy materialnej;
  2. działalność kulturalno-oświatową i sportowo-rekreacyjną;
    • dofinansowanie działalności rekreacyjno – sportowej ( np. zakup biletów wstępu na pływalnie, siłownie, aerobik itp.) oraz działalności kulturalnej, w tym dopłat do biletów wstępu do kin, teatrów, występów estradowych, koncertów itp.
  3. inne świadczenia np.:
    • zakup paczek świątecznych dla dzieci w wieku od 0 do 14 lat,
    • pomoc rzeczowa ( w tym bony towarowe) lub pieniężna w związku ze zwiększonymi wydatkami rodziny lub osoby samotnej w okresie wiosennym i zimowym dla pracowników, emerytów i rencistów ( byłych pracowników Urzędu),
    • inne nie określone w Regulaminie a przyznane przez Dyrektora Urzędu na wniosek Komisji Socjalnej.
  4. udzielanie pożyczek na cele mieszkaniowe.

 

IV. Osoby uprawnione do korzystania z Funduszu

§ 11

1. Do korzystania z Funduszu uprawnieni są:

  1. pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w pełnym i niepełnym  wymiarze czasu pracy;
  2. pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych;
  3. emeryci, renciści oraz pracownicy, którzy przeszli na świadczenie przedemerytalne - byli pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach, którzy rozwiązali stosunek pracy z Urzędem w związku z przejściem na emeryturę, rentę lub świadczenie przedemerytalne;
  4. członkowie rodzin osób wymienionych w pkt „a-c”.

2. Do uprawnionych członków rodzin, o których mowa w  ust. 1 pkt „d” zalicza się:

  1. pozostające na utrzymaniu osoby uprawnionej dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej – do 18 lat, a jeżeli nadal kształcą się w szkole, do ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia,
  2. dzieci wymienione w pkt. „a” niezdolne do nauki i pracy ze względu na chorobę – po udokumentowaniu orzeczeniem ZUS – bez względu na wiek.
  1. W razie, gdy osoba uprawniona jest jednocześnie pracownikiem i emerytem lub rencistą PUP,  to o przyznanie świadczeń z Funduszu może ubiegać się tylko z jednego tytułu, tj. z tytułu stosunku pracy.
  2. W razie, gdy oboje rodzice dziecka są pracownikami, emerytami lub rencistami Urzędu, to o dofinansowanie wypoczynku dziecka/dzieci lub paczkę świąteczną może ubiegać się oboje rodziców.
  3. W wyjątkowych przypadkach uwarunkowanych względami materialnymi lub losowymi, pracodawca może rozszerzyć  zakres podmiotowy korzystających z ZFŚS.

 

V. Zasady przyznawania świadczeń z Funduszu.

§ 12

1.   Przyznawanie świadczeń z Funduszu oraz ich wysokość uzależnia się od środków finansowych zgromadzonych na koncie Funduszu.

       2.    Świadczenia z  Funduszu realizowane są zgodnie z rocznym planem podziału Funduszu.

3.    Świadczenia socjalne finansowane z Funduszu nie mają charakteru roszczeniowego, czyli nie są należne, ale fakultatywne (uznaniowe) i udzielane są na wniosek osób uprawnionych, o których mowa w § 11 Regulaminu. Osoby, których wnioski zostały załatwione odmownie, nie mogą      rościć pretensji o jakiekolwiek wypłaty z tego tytułu w późniejszym terminie.

  1. Wysokość świadczenia przyznanego osobie uprawnionej do korzystania z Funduszu uzależnia się od sytuacji  życiowej, rodzinnej i materialnej.
  2. W pierwszej kolejności i w największym rozmiarze dostęp do pomocy socjalnej mają osoby, które ze względów obiektywnych – w porównaniu z innymi, znajdują się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej, a w szczególności osoby o niskim dochodzie netto na osobę w rodzinie, matki samotnie wychowujące dzieci oraz rodziny wielodzietne ( za rodzinę wielodzietną  uważa się rodzinę posiadającą co najmniej troje i więcej dzieci).
  3. Podstawą przyznania świadczenia finansowanego z Funduszu jest wniosek osoby uprawnionej, wymienionej w § 11. Wniosek powinien zawierać oświadczenie o średnim dochodzie netto na osobę w rodzinie oraz  zwięzłe  przedstawienie sytuacji życiowej i rodzinnej.  W uzasadnionych przypadkach wnioski o świadczenie mogą być składane w imieniu uprawnionego przez Komisję Socjalną lub bezpośredniego przełożonego pracownika.
  4. Podstawą przyznania świadczenia w określonej wysokości jest średni dochód netto przypadający na osobę w rodzinie wykazany w oświadczeniu pracownika, w którym ujęta jest pełna wysokość wszystkich dochodów uzyskiwanych przez wszystkie wspólnie zamieszkujące i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe w rodzinie.
  5. Średni dochód netto na osobę w rodzinie oblicza się za okres 12 miesięcy roku  poprzedzającego złożenie wniosku w następujący sposób: wynagrodzenie brutto minus suma składek                            na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz należne podatki.
  6. Do dochodów zalicza się:
    • przychód z tytułu umowy o pracę,
    • wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych,
    • zasiłki wypłacane przez ZUS, ośrodki pomocy społecznej, zasiłki dla bezrobotnych i inne,
    • świadczenia przedemerytalne,
    • stypendia,
    • emerytury i renty,
    • faktycznie otrzymywane alimenty,
    • dochód z działalności gospodarczej,
    • dochód z gospodarstwa rolnego.
  7. Wnioski o przyznanie pomocy socjalnej, każdego z typów przewidzianych w Regulaminie, należy składać w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach, na drukach określonych w Regulaminie. Druki dostępne są u pracowników powołanych do Komisji Socjalnej.
  8. Komisja Socjalna oraz przedstawiciel załogi mają prawo do rozpatrzenia sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych do korzystania z Funduszu celem dokonywania prawidłowej oceny ich potrzeb  oraz do kontrolowania czy środki przyznane z Funduszu zostały wydatkowane zgodnie z celem. Osoba uprawniona, która złożyła sfałszowany dokument, traci prawo do korzystania z Funduszu w danym roku, a przyznane świadczenia podlegają zwrotowi w całości.
  9. Wypłata świadczeń następuje po posiedzeniu Komisji Socjalnej i zatwierdzeniu protokołu przez Dyrektora Urzędu.
  10. Pracodawca jest zobowiązany do przyznawania świadczeń z Funduszu osobom spełniającym kryteria socjalne W tym celu pracodawca bada sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej. Pracodawca bada nie tylko sytuację pracownika (innej osoby uprawnionej), lecz również innych osób – członków jego rodziny, osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
  11. Udostępnianie pracodawcy danych osobowych uprawnionych do korzystania z Funduszu, w celu przyznania ulgowej usługi i świadczenia oraz dopłaty z Funduszu i ustalenia ich wysokości, następuje w formie oświadczenia.
  12. W przypadku wątpliwości co do prawdziwości takiego oświadczenia pracodawca może poprosić pracownika o okazanie odpowiednich dokumentów (np. PIT za poprzedni rok, dokumenty potwierdzające fakt leczenia itp.).
  13. dokumenty te nie są kopiowane i przechowywane przez pracodawcę, a jedynie okazywane przez pracownika do wglądu.
  14. Pracodawca / ADO nie gromadzi danych nadmiernych ani nie przetwarza ich w innych celach, aniżeli przyznanie świadczenia z ZFŚS.
  15. Wszyscy członkowie Komisji Socjalnej, którzy biorą w imieniu pracodawcy udział w przetwarzaniu tych danych, posiadają imienne upoważnienia do przetwarzania danych osobowych, a także zobowiązani są do zachowania tych danych oraz środków je zabezpieczających w poufności.

VI. Zasady dofinansowania różnych form wypoczynku

 

§ 13

  1. W ramach dofinansowania różnych form wypoczynku dokonuje się następujących świadczeń:
    • dopłaty do wypoczynku letniego oraz zimowego dzieci i młodzieży,
    • dofinansowanie do urlopów pracowników, tzw. „wczasy pod gruszą”,
    • dofinansowanie wypoczynku sobotnio-niedzielnego zorganizowanego przez Komisję Socjalną.

§ 14

1.    Z dofinansowania do różnych form wypoczynku mogą korzystać osoby uprawnione jeżeli:

  • w zakresie dofinansowania do urlopów: korzystają z 14-dniowego ciągłego urlopu wypoczynkowego (wlicza się soboty, niedziele i święta), a urlop został potwierdzony przez Dyrektora Urzędu lub osobę przez niego upoważnioną;
  • w zakresie dofinansowania do kolonii, obozów i zimowisk: posiadają dokument potwierdzający zakup kolonii, obozu lub zimowiska wraz z dowodem wpłaty oraz określeniem imion i nazwisk dzieci korzystających z wypoczynku;
  • złożyły wniosek o dofinansowanie;
  • środki Funduszu zaplanowane na dany rok pozwalają na sfinansowanie uprawnienia.
  1. Wysokość dofinansowania do form wypoczynku wymienionych w § 14 została określona w Załączniku Nr 1.

§ 15

  1. Wniosek o dofinansowanie do urlopu powinien być składany nie wcześniej niż miesiąc przed rozpoczęciem planowanego urlopu lub po jego wykorzystaniu.
  2. O dofinansowanie do urlopu tzw. „wczasy pod gruszą” można ubiegać się raz na dwa lata.
  3. O dofinansowanie do kolonii, obozów i zimowisk dla dzieci i młodzieży można ubiegać się raz w ciągu roku  na wypoczynek letni lub zimowy.

§ 16

  1. Wypoczynek sobotnio-niedzielny określony w § 10 pkt 2 jest organizowany przez Komisję Socjalną na wniosek pracowników, zaakceptowany przez Dyrektora Urzędu.
  2. Dofinansowanie wypoczynku sobotnio-niedzielnego jest uzależniona od wysokości środków finansowych oraz decyzji Dyrektora .

VII. Zasady udzielania pomocy materialnej.

§ 17

  1. Zapomoga stanowi bezzwrotną pomoc finansową przyznawaną osobom uprawnionym.
  2. Udzielanie pomocy bezzwrotnej jest adresowane jedynie do pracowników, emerytów i rencistów pozostających w szczególnie ciężkiej sytuacji życiowej, materialnej oraz rodzinnej.  Dlatego też, mimo posiadanego uprawnienia, uprawniony może takiej pomocy nie otrzymać, ponieważ w ocenie Komisji Socjalnej, jego sytuacja socjalna oraz bytowa nie kwalifikuje się do otrzymania świadczenia z tego tytułu.

§ 18

Zapomogi mogą być przyznawane:

  1. osobom dotkniętym zdarzeniem losowym (po udokumentowaniu tego faktu), a w szczególności: pożarem, kradzieżą, długotrwałą chorobą;
  2. pracownikom, emerytom, rencistom PUP znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, nie pozwalającej na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, a zwłaszcza:
    • osobom o niskim dochodzie na członka rodziny;
    • inwalidom I grupy oraz osobom niepełnosprawnym wymagającym pomocy osób trzecich;
    • osobom samotnie wychowującym dzieci;
    • osobom utrzymującym rodziny wielodzietne.

§ 19

  1. Zapomogę można otrzymać raz w roku. Komisja Socjalna, w wypadkach szczególnie uzasadnionych i udokumentowanych wydatkami, rozważy możliwość ponownego przyznania zapomogi.
  2. Wypłaty zapomóg uzależnia się od wysokości środków finansowych zaplanowanych na dany rok.
  3. Formy dopłaty do pomocy materialnej określono w załączniku Nr 1 do Regulaminu.

VIII. Inne świadczenia socjalne.

§ 20

  1. Wysokość dofinansowania  do świadczeń wymienionych w § 10 pkt 5 określa Załącznik Nr 1 do Regulaminu.
  2. Realizacja świadczeń jest uzależniona od środków funduszu zaplanowanych na dany rok.

IX. Imprezy kulturalne, turystyczne i sportowe.

§ 21

  1. Ze środków Funduszu może być  dofinansowana działalność kulturalna, turystyczna i sportowa.
  2. Formy dopłaty działalności określone w punkcie 1 zawarto w Załączniku Nr 1.
  3. Wysokość kwoty jaką przeznacza się na poszczególne formy dofinansowania świadczeń uzależnia się od środków finansowych zgromadzonych na koncie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i ujętych w planie wydatków.

X. Pożyczki na cele mieszkaniowe.

§ 22

  1. Pożyczki mogą być udzielane na wszelkie działania mające na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach i tak:
    • uzupełnienie wkładów budowlanych do spółdzielni mieszkaniowych w wysokości do 4.000 zł. Środki przekazywane będą bezpośrednio na konto spółdzielni, po przedłożeniu zaświadczenia o terminie zasiedlenia  mieszkania (okres spłaty do 4 lat),
    • budowę domu jednorodzinnego albo lokalu w domu wielomieszkalnym w wysokości do 6.000 zł., po przedłożeniu aktualnego pozwolenia na budowę domu i kosztorysu (okres spłaty do 4 lat),
    • nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego w wysokości 5.000 zł., po przedłożeniu kosztorysu ( okres spłaty 3 lata),
    • remont i modernizację mieszkania, domu do wysokości 5.000 zł. (okres spłaty 3 lata),
    • pokrycie kosztów wykupu zajmowanego lokalu mieszkalnego, po przedłożeniu zaświadczenia o wykupie do wysokości 5.000 zł. (okres spłaty 3 lata)
  2. Prawo do pierwszej pożyczki pracownik nabywa po upływie dwuletniego okresu zatrudnienia w Urzędzie.
  3. Pomoc, o której mowa w punkcie 1, może być przyznawana raz na 3 lub 4 lata w formie pożyczki oprocentowanej w wysokości 3% rocznie.
  4. Spłata pożyczki i należnych odsetek rozpoczyna się w pierwszym miesiącu po jej otrzymaniu.
  5. Warunki udzielania i spłaty pożyczki na cele mieszkaniowe określa umowa zawarta ze świadczeniobiorcą ( formularz umowy stanowi Załącznik Nr 7 do Regulaminu).
  6. Nie spłacona pożyczka podlega natychmiastowej spłacie wraz z oprocentowaniem w przypadku:
    • rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy w trybie art. 52 Kodeksu Pracy (z winy pracownika),
    • porzucenia pracy przez pracownika.
  7. W przypadku rozwiązania umowy o pracę z innych przyczyn niż określone w pkt. 6 – spłata pożyczki może być kontynuowana zgodnie z zawartą umową pod warunkiem wyrażenia zgody przez Dyrektora Urzędu.
  8. W przypadku zaprzestania spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę, zobowiązanie spłaty przechodzi na poręczycieli.
  9. W przypadku śmierci pożyczkobiorcy  nie spłacona kwota pożyczki ulega  umorzeniu.
  10. Poręczycielami pożyczki mogą być tylko pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony.
  11. Wniosek o przyznanie pożyczki można składać dopiero po zakończeniu spłaty poprzednio zaciągniętej pożyczki.
  12. Wniosek o przyznanie pożyczki na cele mieszkaniowe określa Załącznik Nr 6  do Regulaminu.

XI. Postanowienia końcowe.

§ 23

  1. W przypadkach szczególnie uzasadnionych Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach w porozumieniu lub na wniosek Komisji Socjalnej i przedstawiciela załogi może odstąpić  od zasad określonych w niniejszym Regulaminie.
  2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
  3. Zmiany do Regulaminu wprowadza Dyrektor Urzędu w formie zarządzenia.
  4. Regulamin podlega publikacji na stronie internetowej ……………

§ 24

  1. Postanowienia Regulaminu obowiązują
  2. Treść Regulaminu uzgodniono z przedstawicielem załogi.
  3. Traci moc Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wprowadzony Zarządzeniem Nr 1 z dnia 02 stycznia 2012 roku.

 

 

 

Załączniki do Regulaminu:

 

- Załącznik Nr 1 – Tabele dofinansowania do świadczeń z ZFŚS

- Załącznik Nr 2 – Wniosek o dopłatę do urlopu wypoczynkowego

- Załącznik Nr 3 – Wniosek o dofinansowanie do wypoczynku dzieci

- Załącznik Nr 4 – Wniosek o przyznanie zapomogi dla pracownika/emeryta/rencisty

- Załącznik Nr 5 – Wniosek o dofinansowanie do działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-   rekreacyjnej

- Załącznik Nr 6 – Wniosek o przyznanie pożyczki na cele mieszkaniowe

- Załącznik Nr 7 - Umowa w sprawie udzielenia pożyczki na cele mieszkaniowe

- Załącznik Nr 8 – Oświadczenie o dochodach

- Załącznik Nr 9 – Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych ZFŚS

 

Załącznik Nr 1

do Regulaminu ZFŚS Powiatowego Urzędu Pracy

w Starachowicach

Tabela 1

Dofinansowanie do urlopów pracowników tzw. ,,wczasy pod gruszą"

Lp.

Średni dochód netto na osobę w rodzinie

Kwota dofinansowania do urlopu pracownika*

Uwagi

1

do 40 % minimalnego wynagrodzenia

900,00 zł.

 

2

od 41 % do 80 % minimalnego wynagrodzenia

800,00 zł.

 

3

powyżej 80 % minimalnego wynagrodzenia

700,00 zł.

 

  • dofinansowanie do urlopu pracownika jest świadczeniem opodatkowanym

Tabela 2

Dofinansowanie do udzielania pomocy materialnej

Lp.

Średni dochód netto na osobę w rodzinie

Kwota dofinansowania do udzielonej pomocy materialnej

Uwagi

1

do 40 % minimalnego wynagrodzenia

do 90% minimalnego wynagrodzenia

 

2

od 41 % do 80 % minimalnego wynagrodzenia

do 70% minimalnego wynagrodzenia

 

3

powyżej 80 % minimalnego wynagrodzenia

do 50% minimalnego wynagrodzenia

 

 

Tabela 3

Dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży

Lp.

Średni dochód netto na osobę w rodzinie

Kwota dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży

Uwagi

1

do 40 % minimalnego wynagrodzenia

500,00 zł.

 

2

od 41 % do 80 % minimalnego wynagrodzenia

300,00 zł.

 

3

powyżej 80 % minimalnego wynagrodzenia

200,00 zł.

 

 

 

Tabela 4

Inne świadczenia

Lp.

Rodzaj świadczenia

Średni dochód na osobę w rodzinie

Kwota świadczenia

1

Zakup paczek świątecznych dla dzieci w wieku od  0   do 14 lat

za podstawę przyznania świadczenia ustala się liczbę dzieci w rodzinie  uprawnionego

80 zł . na każde  dziecko

2

Zakup bonów towarowych dla pracowników, emerytów i rencistów

do 40 % minimalnego wynagrodzenia

do 600,00 zł

od 41% do 80 % minimalnego wynagrodzenia

do 500,00 zł

powyżej 80 % minimalnego wynagrodzenia

do 450,00 zł

3

Dofinansowanie działalności rekreacyjno-sportowej (np zakupu biletów wstępu na pływalnie, siłownie, aerobik itp) oraz działalności kulturalnej, w tym dopłat do biletów wstępu do kin, teatrów, występów estradowych, koncertów, wystaw itp (na wniosek osoby uprawnionej)

do 40 % minimalnego wynagrodzenia

20 % minimalnego wynagrodzenia rocznie

od 41 % do 80 % minimalnego wynagrodzenia

15 % minimalnego wynagrodzenia rocznie

powyżej 80 %minimalnego wynagrodzenia

10 % minimalnego wynagrodzenia rocznie

4

Inne rodzaje działalności socjalnej (formy wyszczególnione w planie na dany rok budżetowy)**

do 30 % minimalnego wynagrodzenia

20 % minimalnego wynagrodzenia rocznie

od 31 % do 50 % minimalnego wynagrodzenia

15 % minimalnego wynagrodzenia rocznie

od 51 % do 70 % minimalnego wynagrodzenia

10 % minimalnego wynagrodzenia rocznie

powyżej 70 % minimalnego wynagrodzenia

5 % minimalnego wynagrodzenia rocznie

* wartość wypłaconego jednorazowo świadczenia nie może przekroczyć faktycznej wartości biletu/karnetu

** wysokość kwoty jaką przeznacza się na poszczególne formy dofinansowania świadczeń określonych w Tabeli 4 uzależnia się od środków finansowych zgromadzonych na koncie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

UWAGA!
Średni dochód netto ( wynagrodzenie brutto minus suma składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz należne podatki)  na osobę w rodzinie oblicza się zgodnie z § 12 pkt  7 i 8  w następujący sposób: dochody wszystkich członków rodziny za okres 12 miesięcy roku poprzedzającego złożenie wniosku  podzielić przez ilość osób i podzielić przez 12 miesięcy. W ten sposób otrzymamy średni, miesięczny dochód na członka rodziny.

 

Załącznik nr 2

 

do Regulaminu ZFŚS PUP

w Starachowicach

  Starachowice, dnia ................................

................................................                                                                           

       (imię i nazwisko)

.............................................

(jednostka organizacyjna)

WNIOSEK O DOPŁATĘ  DO  URLOPU  WYPOCZYNKOWEGO

 

Proszę o dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego za rok ___________________

Na urlopie wypoczynkowym przebywałam(em)/będę przebywać* w terminie ________________________

Ja niżej podpisana(ny) niniejszym oświadczam, że średni dochód netto wszystkich członków rodziny wspólnie zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, za okres ostatnich 12  miesięcy roku poprzedniego, po przeliczeniu na jedna osobę jest zgodny/ niezgodny*  ze złożonym oświadczeniem  w miesiącu marcu bieżącego roku.

Jednocześnie oświadczam, iż moja rodzina liczy _________ osób, w tym ________ dziecko/dzieci*.

Potwierdzam, że podane przeze mnie dane są zgodne z prawdą oraz znane są mi przepisy Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych o odpowiedzialności za złożenie nieprawdziwych danych w tym zakresie ( zwrot nienależnie pobranego świadczenia).

                                                                                                .................................................
(podpis osoby wnioskującej)

Potwierdzam urlop wypoczynkowy w/w pracownika w terminie: ________________________________

 

                                                                                                                                             ……………………………………….

                                                                                                              (podpis i pieczątka Dyrektora Urzędu

                                                                                                              lub osoby przez niego upoważnionej)

 

* w przypadku gdy dochód nie jest zgodny z oświadczeniem złożonym w miesiącu marcu należy złożyć aktualnie oświadczenie o dochodzie.

 

DECYZJA KOMISJI SOCJALNEJ

W dniu ______________________ odbyło się posiedzenie Komisji ds. Funduszu Świadczeń Socjalnych w sprawie rozpatrzenia w/w podania

Podanie zaopiniowano pozytywnie/negatywnie* i wnioskuje się o udzielenie dofinansowania w kwocie __________ (słownie złotych ________________________________________ )

Przewodniczący Komisji:

Członkowie:

1.                                                                          

2.

3.

4.

5.

                                                                                                                                                  Z A T W I E R D Z A M

                                                                                                                                         ……………………………………..

                                                                                                                                     ( pieczęć i podpis Dyrektora Urzędu)

* niepotrzebne skreślić


Załącznik nr 3

do Regulaminu ZFŚS PUP

w Starachowicach

 

  Starachowice, dnia ....................

 

...................................................                                                                                        

         (imię i nazwisko)

...................................................

   (jednostka organizacyjna)

WNIOSEK O PRZYZNANIE DOFINANSOWANIA DO WYPOCZYNKU DZIECI

 

Proszę o dofinansowanie do kolonii / obozu / zimowiska* dla mojego dziecka/ moich dzieci*

IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA:...........................................................................................................................................

DATA I MIEJSCE URODZENIA DZIECKA:.......................................................................................................................

CZAS I MIEJSCE WYPOCZYNKU DZIECKA:.................................................................................................................

W załączeniu przedstawiam potwierdzenie zakupu kolonii, obozu lub zimowiska wraz z dowodem wpłat. Ja niżej podpisana(y) niniejszym oświadczam, że średni dochód netto wszystkich członków rodziny wspólnie zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, za okres ostatnich 12 miesięcy roku poprzedniego, po przeliczeniu na jedną osobę jest zgodny/ niezgodny*  ze złożonym oświadczeniem  w miesiącu marcu bieżącego roku.

Jednocześnie oświadczam, iż moja rodzina liczy ___________ osób, w tym ___________ dziecko/dzieci*.

Potwierdzam, że podane prze mnie dane są zgodne z prawdą oraz znane są mi przepisy regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych o odpowiedzialności za złożenie nieprawdziwych danych w tym zakresie ( zwrot nienależnie pobranego świadczenia).

 

                                                                                                                ..............................................
(podpis osoby wnioskującej)

* w przypadku gdy dochód nie jest zgodny z oświadczeniem złożonym w miesiącu marcu należy złożyć aktualnie oświadczenie o dochodzie.

 

 

DECYZJA KOMISJI SOCJALNEJ

 

W dniu ........................ odbyło się posiedzenie Komisji ds. Funduszu Świadczeń Socjalnych w sprawie rozpatrzenia w/w podania.

Podanie zaopiniowano pozytywnie/negatywnie* i wnioskuje się o udzielenie dofinansowania w kwocie ________ (słownie złotych ______________________________ )

Przewodniczący Komisji:

Członkowie:

1.

2.

3.

4.

5.

                                                                                                 Z A T W I E R D Z A M

                                                                                     …………………………………………

                                                                                     ( podpis i pieczątka Dyrektora Urzędu)

* niepotrzebne skreślić

 

Załącznik nr 4

do Regulaminu ZFŚS PUP

w Starachowicach

 Starachowice, dnia .......................

...................................................                                                                                         

(imię i nazwisko)

...................................................

(jednostka organizacyjna)

WNIOSEK O PRZYZNANIE ZAPOMOGI DLA PRACOWNIKA / EMERYTA / RENCISTY

Proszę o przyznanie zapomogi z tytułu:

-) zdarzenia losowego (zalanie mieszkania, kradzież, pożar itp.)

-) długotrwałej choroby

-) trudnej sytuacji materialnej*

Jako uzasadnienie podaję:..........................................................................................................................................

Do wniosku załączam dokumenty potwierdzające przyczyny mojej trudnej sytuacji:

................................................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................................................Ja niżej podpisana(y) niniejszym oświadczam, że średni dochód netto wszystkich członków rodziny wspólnie zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, za okres 12 miesięcy roku poprzedniego, po przeliczeniu na jedną osobę jest zgodny/ niezgodny*  ze złożonym oświadczeniem  w miesiącu marcu bieżącego roku.

Jednocześnie oświadczam, iż moja rodzina liczy _________ osób, w tym ________ dziecko/dzieci*.

* w przypadku gdy dochód nie jest zgodny z oświadczeniem złożonym w miesiącu marcu należy złożyć aktualnie oświadczenie o dochodzie.           

Świadomy odpowiedzialności za podanie nieprawdziwych danych i obowiązku zwrotu nieprawnie pobranego świadczenia z funduszu socjalnego oświadczam, że podane informacje dotyczące mnie i mojej rodziny są zgodne ze stanem faktycznym, co potwierdzam własnoręcznym podpisem.

                                                                                                          …………………………..

                                                                                                          (podpis osoby wnioskującej)

*niepotrzebne skreślić

DECYZJA KOMISJI SOCJALNEJ

 

W dniu ________________ odbyło się posiedzenie Komisji ds. Funduszu Świadczeń Socjalnych w sprawie rozpatrzenia w/w podania.

Podanie zaopiniowano pozytywnie/negatywnie* i wnioskuje się o udzielenie zapomogi w kwocie ___________ (słownie złotych __________________________________________________________)

Uzasadnienie decyzji:______________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________Przewodniczący Komisji:

Członkowie:

1.

2.

3.

4.

                                                                                                                                          Z A T W I E R D Z A M

                                                                                                                             ………………………………………..…..

                                                                                                                                     ( pieczęć i podpis Dyrektora Urzędu)

 

* niepotrzebne skreślić

Załącznik Nr 5

do Regulaminu ZFŚS PUP  

 w Starachowicach

Starachowice, dnia......................

...........................................                                                                                  

(imię i nazwisko)

.........................................

(jednostka organizacyjna)

WNIOSEK o przyznanie dofinansowania do działalności kulturalno-oświatowej/sportowo-rekreacyjnej.

Proszę o przyznanie dofinansowania do działalności kulturalno-oświatowej/sportowo-rekreacyjnej*. W załączeniu przedstawiam potwierdzenie zakupu biletu / karnetu*, jednocześnie oświadczam, iż w bieżącym roku korzystałam(em) / nie korzystałam(em)* z w/w dofinansowania w kwocie _________________________________ , a średni dochód netto wszystkich członków mojej rodziny  wspólnie zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, za okres 12 miesięcy roku poprzedniego, jest zgodny/ niezgodny*  ze złożonym oświadczeniem  w miesiącu marcu bieżącego roku.

                                                                                                                                    ……………………………………...

                                                                                                          (podpis osoby wnioskującej)

DECYZJA KOMISJI SOCJALNEJ

W dniu ____________________ odbyło się posiedzenie Komisji ds. Funduszu Świadczeń Socjalnych w sprawie rozpatrzenia w/w podania. Podanie zaopiniowano pozytywnie / negatywnie* i wnioskuje się o udzielenie dofinansowania w kwocie _______________ (słownie złotych ________________________________)

Przewodniczący Komisji:

Członkowie:

1.

2.

3.

4.   

                                                                                                    Z A T W I E R D Z A M

                                                                                                                               …………………………………..

                                                                                              ( pieczątka i podpis Dyrektora Urzędu)

* w przypadku gdy dochód nie jest zgodny z oświadczeniem złożonym w miesiącu marcu należy złożyć aktualnie oświadczenie o dochodzie.             

* niepotrzebne skreślić

Załącznik Nr 6

 

                                                                                              Starachowice, ………………………….

           

..…………………………..……………………

            ( imię i nazwisko pracownika)

 

…………………………………………………

            ( adres zamieszkania)

 

…………………………………………………

            ( seria i nr dowodu osobistego)

                                              

WNIOSEK – PODANIE

o przyznanie pożyczki z Zakładowego Funduszu świadczeń Socjalnych na cele mieszkaniowe

            Uprzejmie proszę o przyznanie mi pożyczki z Funduszu w wysokości ……………………..

 

na …………………………………………………………………………………………………….. (budowę domu, remont domu, remont mieszkania, uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub inne określone w Regulaminie – wpisać właściwe)

            Informuję, iż w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach jestem zatrudniona  od dnia

…………………………………………….. w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony.

W przypadku przyznania pożyczki moimi poręczycielami będą:

 

1. ………………………………………………………………………………………………………

    (imię i nazwisko  adres zamieszkania  seria i nr dowodu osobistego)

 

2. ………………………………………………………………………………………………………

    (imię i nazwisko adres zamieszkania seria i nr dowodu osobistego)

 

UZASADNIENIE

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

………………………………………….                             

                ( podpis pracownika)                                                                              

 

………………………………………….

 (podpis bezpośredniego przełożonego)

Załącznik Nr 7

 

U M O W A  w sprawie pożyczki

z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

 

zawarta w dniu ………………………………. r., pomiędzy :

Powiatowym Urzędem Pracy w Starachowicach, w imieniu którego działa Dyrektor – Jarosław Nowak, zwanym dalej „POŻYCZKODAWCĄ”,

a  :

Panem/Panią…………………........................................, zam. ......................................................... ;

PESEL : ……………………………………………………………………………………… zatrudnionym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach, zwanym dalej  „POŻYCZKOBIORCĄ”, została zawarta umowa pożyczki następującej treści:

 

 

§ 1

Zgodnie z wnioskiem z dnia  ………………………  r. przyznaje się Panu/Pani pomoc na cele mieszkaniowe w postaci pożyczki w wysokości :.……............. , słownie : ........................…………......., oprocentowanej 3 % w stosunku rocznym.

 

§ 2

1. Wypłacona pożyczka wraz z oprocentowaniem podlega spłacie w 36 ratach.

 Okres spłaty pożyczki wynosi  36  miesięcy.

2. Wysokość rat z tytułu pożyczki płaconych do 10-go każdego miesiąca  wynosi:

     I  rata……..... zł  (słownie : …………………………….. zł),

     35  rat - po ................. zł  (słownie : …………………………….. zł).

 

§ 3

1. Pożyczkobiorca upoważnia zakład pracy do potrącenia należnych rat wraz z odsetkami z miesięcznego wynagrodzenia za pracę, poczynając od dnia spłaty I raty.

2. Jeżeli pożyczkobiorca nie otrzymuje miesięcznego wynagrodzenia ( urlop bezpłatny, itp.) zobowiązany jest do wpłaty należnych rat na wskazane konto Pożyczkodawcy do dnia 10 każdego miesiąca.

3. Jeżeli pożyczkobiorca w trakcie spłaty pożyczki przechodzi na emeryturę, rentę lub świadczenie przedemerytalne zobowiązany jest do wpłaty należnych rat na wskazane konto Pożyczkodawcy do dnia 10 każdego miesiąca.

 

§ 4

1. Nie spłacona kwota pożyczki wraz z odsetkami staje się natychmiast wymagalna  w przypadku:

- rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy w trybie art. 52 Kodeksu Pracy ( z winy pracownika ),

- porzucenia pracy przez pracownika.

2. W przypadku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn innych niż określone w pkt 1 – spłata pożyczki może być kontynuowana zgodnie z zawartą umową pod warunkiem wyrażenia zgody przez Pożyczkodawcę - Dyrektora Urzędu.

§ 5

Zmiana warunków określonych w niniejszej umowie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 6

W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową stosuje się postanowienia Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz powszechne obowiązujące przepisy i zasady prawa cywilnego.

§ 7

Pożyczkobiorca oświadcza, że znane są mu postanowienia Regulaminu ZFŚS i niniejszej umowy, którą podpisuje.

 

§ 8

Umowa została sporządzona w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron umowy oraz Poręczycieli.

 

 

 ..............................................
( Pożyczkodawca )

......................................…                                                                                                                                                
(Pożyczkobiorca)       

Poręczenie spłaty:

W razie nie uregulowania należności we właściwym terminie przez pożyczkobiorcę, wyrażamy zgodę – jako solidarni współodpowiedzialni – na pokrycie nie spłaconej kwoty wraz z należnymi odsetkami z naszych wynagrodzeń za pracę:

 

Pan/-i.................................................................     zam . .....................................................

PESEL : …………………………………………………………………………………………………………………..

 

                                                                                                                                                                                                  

                                                                         ...................................................

                                                                             ( data i czytelny podpis )

Pan/-i.................................................................    zam . .....................................................

PESEL : ……………………………………………………………………………………………………………………..                                                                                                                                   

                                                                          ..................................................

                                                                            ( data i czytelny podpis )

 

Potwierdzam własnoręczność podpisu oraz prawidłowość danych dotyczących Pożyczkobiorcy i Poręczycieli.

.........................................................................

                                                                                  Podpis i pieczęć Pracownika

                                                                       Referatu Organizacyjno - Administracyjnego

 

Załącznik nr 8

 

......................................., dnia.................

.................................................                                   

     Nazwisko i Imię pracownika –

            osoby uprawnionej              

 

.................................................

         komórka organizacyjna

              emeryt, rencista     

 

                                                     OŚWIADCZENIE

   

o wysokości średnich miesięcznych dochodów* przypadający na członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym za: ....................r.

 

Oświadczam, że miesięczny dochód netto (wynagrodzenie brutto minus suma składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz należne podatki) na członka mojej rodziny za rok:………… wyniósł:

 

Prawidłową odpowiedź zaznaczyć (podkreślić):

 

1/ - do 780,00 zł                                                                       3/ -  powyżej 1 821,00 zł

 

2/ - od  781,00 zł  do  1 820,00 zł

 

 

Swoje oświadczenie potwierdzam – świadomy odpowiedzialności karnej (art. 233 § 1  KK) własnoręcznym podpisem.

 

W przypadku przychodu z działalności gospodarczej przyjmuje się kwoty faktycznie uzyskane, nie niższe jednak niż 3 136,20 zł/m-c (tj. kwota najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2017r.).

 

W przypadku przychodu z gospodarstwa rolnego przyjmuje się faktycznie uzyskany przychód, nie niższy jednak niż 3 244,00 zł/m-c z 1 ha przeliczeniowego (dochód ogłaszany przez GUS dla celów podatku rolnego).

 

W przypadku zmian mających istotny wpływ na sytuację materialną zobowiązuję się do uaktualnienia oświadczenia.

                                                                                                                                                                                           ..............................

                                                                                                                                                               własnoręczny podpis

 

Oświadczenie jest dokumentem w rozumieniu art. 245 k.p.c., a prawdziwość danych w nim zawartych, potwierdzana własnoręcznym podpisem osoby składającej oświadczenie, może być weryfikowana w trybie i na warunkach określonych  w art. 253 k.p.c.

 

 

VERTE

 

 

* Do dochodów zalicza się:

 

- przychód z tytułu umowy o pracę,

- wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych,

- zasiłki wypłacane przez ZUS, ośrodki pomocy społecznej, zasiłki dla bezrobotnych i inne,

- świadczenia przedemerytalne,

- stypendia,

- emerytury i renty,

- faktycznie otrzymywane alimenty,

- dochód z działalności gospodarczej,

-dochód z gospodarstwa rolnego.

 

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Gilewski Karol
(2021-08-10 14:02:33)
Ostatnio zmodyfikował:
Gilewski Karol
(2021-08-11 07:58:07)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki